Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 16:01
 
İEDF AYASOFYA Cami Açılışına katılım Sağlayacaklar
Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.
Kültür-Sanat Haberi
İEDF AYASOFYA  Cami Açılışına katılım Sağlayacaklar

Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi.

Gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır"

AYASOFYA KARARI

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylece Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının önü açılmış oldu. Danıştay'ın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak toplumun hizmetine sunulduğu belirtildi. Gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır"

Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının önü açılmış oldu.

İstanbul Erzurum Dernekleri Federasyonu Başkanı Süleyman ULUSOY basın duyuru paylaştı.

Basın Duyurusu

Bugün Millet olarak yeniden bir diriliş,yeniden bir haykırışını,Danıştayın vermiş olduğu mutlu kararı TBMM okunarak dünyaya ilan edilmiş olan AYASOFYA KARARI Yüce Türk Milleti Adına Bağımsız Yargı Kararı Ülkemizde bir bayram havası estirmiştir.

Ayasofya Justinianus tarafından 532 ve 537 yılları arasında İstanbulun tarihi yarım adasında eski şehir merkezinde inşa edilmiştir bazilike plani bir patrik katedrali olup Fatih Sultan Mehmet Han tarafinda 1453 yılında İstanbul'un fethi ile birlikte tam 500 yıl CAMİİ olarak faaliyet göstermiştir.

1934 yılından bakanlar kurulu kararı ile müzeye dönüştürmüş olup,10 Temmuz 2020 yılı Danıştayın 10 'üncü mahkemesi kararı ile yeniden ibadete açılmış,bu günden itibaran inşallah biletle değil,abdesle girilecek bir Cami olarak Mahkeme kararı TBMM okunarak ilan edilmiştir.

Danıştay kararını ve TBMM kararını desteklemek adına ,bu seferde AYASOFYA Camide Cuma namazında Bütün Federasyonlar,Vakıflar,İl,İlçe ve Köy Dernekleri Desdek amaçlı cuma  namazında buluşmaya ne dersiniz. Sevgili Başkanlarım.

İstanbul Erzurum Dernekleri Federasyonu - İEDF

Süleyman ULUSOY

Turan AKTÜRK/Serhat Birikim/İstanbul

Kaynak: Editör: Turan AKTÜRK
Etiketler: İEDF, AYASOFYA, , Cami, Açılışına, katılım, Sağlayacaklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı